Chystaný projekt Sidonie TODAY se zaměřuje na rostoucí podporu populistických a krajně pravicových hnutí v celé Evropě. Konkrétně se zaměřujeme na studium sociálně-politické dynamiky česko-slovenského příhraničního regionu a vztah mezi občany a politickou krajinou obou zemí. Vydáme se tvořit do oblasti Brumova-Bylnice, města spojeného bývalým hraničním přechodem s Horným Srním na Slovensku. Významná je zejména osada Sidonie, bývalá sklářská kolonie rozdělená po rozpadu Československa v roce 1993 na poloviny. Slovenská část se stala následně v roce 1997 součástí České republiky. Tento jedinečný historický kontext formoval identitu místních obyvatel, z nichž mnozí dodnes cítí hluboký vztah k české i slovenské národní identitě. Značná část populace se domnívá, že rozdělení Československa bylo chybou. Tento sentiment poskytuje jedinečný úhel pohledu pro naše zkoumání politických trendů v obou zemích. Na Slovensku pozorujeme posun k autoritářství po vzoru Maďarska, zatímco v České republice začíná být evidentní rostoucí rozčarování z liberálně-konzervativní vlády. O lokální atmosféře a příbězích místních informovalo již v minulosti několik médií včetně iRozhlasu, Hospodářských novin nebo Deníku.
Projekt probíhá ve spolupráci s organizací ART INN a je podpořen Visegrádským fondem.
Upcoming project Sidonie TODAY is addressing the rising support for populist and far-right movements across Europe. Specifically, we aim to study the socio-political dynamics of the Czech-Slovak border region, with a focus on the relationship between citizens and the political landscapes of both countries. Our project will centre on the area of Brumov-Bylnice, a town connected by a former border crossing to Horné Srnie, Slovakia. Particularly relevant is the Sidonie settlement, a former glassmaker's colony divided in half following the dissolution of Czechoslovakia in 1993, with its Slovak part subsequently transferred to the Czech Republic in 1997. This unique historical context has shaped the identity of locals, many of whom still feel a deep connection to both Czech and Slovak national identities. A significant proportion of the population believes the separation of Czechoslovakia was a mistake. This sentiment provides a unique vantage point for our investigation into the political trends in both countries. In Slovakia, we observe a shift towards Hungary-like authoritarianism, while in the Czech Republic, growing disillusionment with the liberal-conservative government is becoming evident. Several media outlets, including iRozhlas, Hospodářské noviny, and Deník, have reported on the atmosphere of the area, with a focus on the stories of locals.
Project runs in partership with ART INN and is supported by Visegrad Fund.
“ Patnáct let se snažíme sledovat problematická, bolavá, sociální a politická témata. Naši práci totiž vnímáme v první řadě jako kulturní službu veřejnosti. Prosím, podpořte nás, abychom mohli v tomto směřování pokračovat. ”